Grille ogrodowe – jakie warto wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Grille ogrodowe – jakie warto wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Biesiady przy grillu są uwielbiane nie tylko przez Polaków. Z tej formy przyrządzania obiadów czy kolacji w okresie letnim chętnie korzystają też Niemcy, Holendrzy, Włosi, Grecy, Chorwaci, Francuzi, Anglicy czy Amerykanie.

Tak naprawdę grill zdobył ogromną popularność na całym świecie i każdy, kto tylko ma chociaż niewielki fragment własnego ogródka, realizuje inwestycję w meble ogrodowe oraz tego rodzaju sprzęt. Jaki grill ogrodowy wybrać? Grille ogrodowe są rzeczywiście różne, a nad konkretnym zakupem należy się dobrze zastanowić. Od rodzaju grilla zależy przecież komfort przyrządzania dań, ale też jakość grillowanego jedzenia.

Grille ogrodowe – co brać pod uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim zastanów się, jakie są Twoje potrzeby, by wiedzieć, jakie grille ogrodowe brać pod uwagę. Jeśli dysponujesz tylko niewielkim ogródkiem, dobry będzie mały grill, ale kiedy masz dużą ogrodową przestrzeń, może lepszą opcją będzie duży grill ogrodowy. Co więcej, pod uwagę zawsze warto brać też cel wykorzystywania grilla. Jeśli ten ma służyć do przyrządzania kolacji dla małej liczby domowników, nie warto inwestować w sprzęt o dużych rozmiarach. Sytuacja zmienia się, jeśli planujesz biesiady przy grillu z dużą liczbą zaproszonych gości. Te największe pozwolą przyrządzić jedzenie dla nawet 12 osób jednocześnie, co znacznie zwiększy komfort realizowania kulinarnych zadań.

Znaczenie może mieć także kształt grilla. Grille ogrodowe mogą być okrągłe i te są najbardziej popularne. Ten nowoczesny grill elektryczny może być jednak owalny albo prostokątny, tutaj znaczenie mają raczej indywidualne preferencje.

Imagem de utroja0 por Pixabay

Należy mieć na uwadze, że ważny jest nie tylko sam grill. Trzeba kupić także niezbędne akcesoria. Priorytetem są te, które stają się pomocne w zakresie przygotowywania samych potraw, ale również sprzęty do czyszczenia grilla i utrzymywania go w jak najlepszym stanie. Warto stawiać na naturalne środki czyszczące bez chemii, zaś same akcesoria kuchenne powinny być termoodporne – mogą być wykonane z silikonu, drewna albo metalu.

Jeśli grill stanie pod zadaszeniem, może być otwarty, ale gdy planujesz ustawić go na otwartej przestrzeni, znacznie lepiej sprawdzi się ten z pokrywą. Zawsze pod uwagę warto też wziąć wagę grilla – ten sprzęt powinien być łatwy w transportowaniu i przemieszczaniu go. Niektóre modele posiadają funkcjonalne uchwyty i kółka. Sprawdzają się też te z dodatkowymi półkami czy schowkami na niezbędne gadżety grillowe.

Grille ogrodowe – rodzaje

Klasykiem jest grill węglowy. Jeszcze do niedawna uznawano, że to właśnie ten sprzęt pozwala uzyskać idealny smak i aromat przyrządzanych potraw. Dzisiaj tendencja nieco się zmienia, a pod uwagę bierze się raczej wygodę i komfort użytkowania grilla. Oczywiście, grill węglowy sprawdzi się najlepiej, jeśli jest wykorzystywany sporadycznie albo kiedy chcemy wykorzystać taki sprzęt poza własnym ogrodem, na przykład podczas wycieczki za miasto. Jest niewielkich rozmiarów, można wybierać nawet grille jednorazowe.

Jeśli jednak zastanawiamy się, jak urządzić grilla w ogrodzie i móc korzystać z niego często, należy brać pod uwagę raczej grill ogrodowy gazowy. Co ciekawe, miłośnicy grillowania coraz częściej inwestują w tego rodzaju plenerową kuchnię naprawdę sporej wartości środki finansowe. Można przecież wybudować nieprzenośny grill ogrodowy betonowy albo skusić się na grill ogrodowy z wędzarnią, który może służyć przez cały rok.

Grill gazowy jest łatwy w użyciu, szybciej się nagrzewa, utrzymuje stałą temperaturę według indywidualnych potrzeb, jego obsługa jest bezproblemowa. Nie trzeba przecież czuwać nad rozpalaniem takiego grilla ani kontrolować poziomu utrzymywania paleniska. Dania z grilla są idealnie czyste, sam grill łatwo jest też utrzymać w czystości – po przyrządzaniu potraw nie pozostaje przecież żaden popiół. Grill ogrodowy gazowy sprawdzi się jako sprzęt stacjonarny, raczej nie wykorzystamy go do biwakowania poza własnym ogrodem. Trzeba też przyznać, że grill gazowy kosztuje nieco więcej niż ten węglowy, natomiast wygoda jego użytkowania jest znacznie większa.

Kolejny model to grill ogrodowy elektryczny, który świetnie pasuje do nowoczesnego zestawu mebli ogrodowych. Ten jest alternatywą dla tradycyjnej patelni, piekarnika i oczywiście grilla węglowego bądź gazowego. Sprawdza się nawet jako grill na balkonie w bloku – jak wiadomo zabrania się wykorzystywania grilla węglowego czy gazowego na balkonie miejskim. Co ważne, grill elektryczny można wykorzystywać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń – sprawdzi się w domowej kuchni czy na zimowym tarasie. Jest to sprzęt do szybkiego wykorzystania, wystarczy podłączyć go do kontaktu.

Pamiętajmy jednak, że jest on niewielkich rozmiarów, jednocześnie pozwala przygotować maksymalnie 4 porcje wybranego dania. Ponieważ zawiera nieprzywierającą powłokę, z łatwością można grillować na nim nie tylko mięso czy ryby, ale też warzywa i to bez dodatku tłuszczu. Dodajmy jeszcze, że inwestycja w grill elektryczny nie jest duża, może go nabyć każdy, kto tylko tęskni za biesiadami przy grillu w ogrodzie, kiedy za oknem sypie śnieg.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*