Fotowoltaika – czy wiesz o niej wszystko?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Fotowoltaika – czy wiesz o niej wszystko?

Artykuł sponsorowany

Z danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych wynika, że w marcu 2022 roku padł nowy rekord słonecznej energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce. Na popularność energetyki słonecznej wpływają nie tylko kwestie ekologiczne, ale również chęć zaoszczędzenia na wciąż rosnących rachunkach za prąd. Przeczytaj, co musisz wiedzieć o modułach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika jako element elewacji lub pokrycia dachu

Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych i elewacji, a przy tym pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. Moduły mogą stanowić część elewacji czy pokrycia dachu lub zastępować fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Dostępne są również specjalne moduły fotowoltaiczne, które zimą zapobiegają oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Możesz zamówić także indywidualny projekt instalacji fotowoltaicznej wraz z oszacowaniem wstępnych kosztów inwestycji. Przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki również w formule abonamentu, w ramach którego zewnętrzny podmiot finansuje inwestycję.

Miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych 

W przypadku fotowoltaiki należy pamiętać, że ilość wyprodukowanej energii jest zależna od położenia paneli fotowoltaicznych, dlatego instalację najlepiej umieścić na dachu lub na przydomowym gruncie. Wybór odpowiednio nasłonecznionej lokalizacji przełoży się na większe oszczędności. Warto uwzględnić przy tym działanie wiatru oraz unikać miejsc, w których śnieg zalega na dachu budynku. Najkorzystniejsze ułożenie modułów to zwykle skierowanie ich na południe i nachylenie pod kątem trzydziestu stopni względem ziemi, ponieważ kąt padania słońca nie jest stały. Pozyskiwanie energii przy pomocy fotowoltaiki może odbywać się przez cały rok – jedynym warunkiem działania ogniw fotowoltaicznych jest obecność promieniowania słonecznego. 

Bilansowanie nadwyżek produkowanej energii 

Zmiana prawa dotyczącego energii fotowoltaicznej sprawiła, że rozliczanie nadwyżek energetycznych stało się mniej korzystne dla użytkowników tej technologii. Firmy, takie jak Columbus, wprowadzają własne alternatywy dla nowego systemu rozliczeń (net-billingu). Na https://columbusenergy.pl/ przeczytasz o nowej usłudzenie bilansowania 1:1, która pozwala wykorzystać całość energii wytworzonej w Twojej instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu unikniesz strat i kosztów dystrybucji.

Zdj. główne: Mischa Frank/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*