Czy storczyki trzeba przesadzać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Czy storczyki trzeba przesadzać?

Storczyki to szczególnie lubiane i wdzięczne do uprawy rośliny. Niektórzy mają wątpliwości co do przesadzania storczyków – jak to zrobić oraz czy w ogóle należy je przesadzać. Odpowiadamy na to pytanie!

Kwiaty storczyków mogą cieszyć oko nawet do sześciu miesięcy i pojawiać się kilka razy w ciągu roku. Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Krążą opinie, że tych kwiatów nie trzeba przesadzać lub że ich przesadzanie jest wyjątkowo trudne ze względu na delikatne korzenie, których nie powinno się uszkodzić. Storczyki uprawiane są w naszych domach jako rośliny doniczkowe, i jako takie, ponieważ stale rosną i zużywają substancje pokarmowe w podłożu, należy je przesadzać. Wcale nie jest to skomplikowane – wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, a także pamiętać o okresach, w których – tak jak i innych kwiatów – przesadzać ich nie należy.

Kiedy nie przesadzać storczyków?

Nowo kupiony storczyk najczęściej wsadzony jest w niewielką przezroczystą doniczkę. Zazwyczaj wydaje się być w niej mocno ściśnięty i być może niektórzy od razu mieliby ochotę go przesadzić. Nie jest to jednak konieczne, o ile korzenie rośliny wyglądają zdrowo i nie noszą oznak chorób czy gnicia. Storczykom odpowiada lekki ścisk, możemy więc spokojnie poczekać z przesadzaniem. Należy również pamiętać, aby nie przesadzać storczyków w czasie kwitnienia! Jeżeli jednak zaszłaby taka konieczność, np. z powodu choroby rośliny, należy wcześniej ściąć kwiatostany.

Kiedy przesadzać storczyki i jak często?

Jeżeli chodzi o czas przesadzania storczyków, najlepiej robić to na wiosnę. Roślina zazwyczaj sama da nam znać, kiedy nadejdzie pora na zmianę – jeżeli zauważymy, że podłoże w doniczce zaczyna się rozkładać, a korzenie obficie wyrastają na zewnątrz, to znak, że naszą orchideę należy przesadzić. 

Jeśli podlewamy rośliny wodą destylowaną, filtrowaną bądź deszczówką, przesadzanie storczyka wskazane jest co 2-3 lata. Jednak w przypadku, kiedy do podlewania używamy twardej wody z kranu, storczyka należy przesadzać co rok.

Uwaga na podłoże

Najczęściej spotykaną i uprawianą w polskich domach odmianą storczyka jest Falenopsis (Phalaenopsis). W naturalnym środowisku Falenopsisy rosną na drzewach, a dokładniej na korze drzew. Dlatego też najlepiej czują się w podłożu o podobnej strukturze. Nie należy wsadzać storczyków do zwykłej ziemi ogrodowej. Rośliny te potrzebują lekkiego podłoża, które przepuszcza powietrze i składa się przede wszystkim z kory oraz dodatków takich jak keramzyt, perlit, mech torfowy czy węgiel drzewny. Najlepiej wybrać zatem gotowe podłoże, skomponowane specjalnie dla storczyków z odpowiednich materiałów.

>> Zobacz też: Drzewka bonsai – jakie wybrać i jak hodować?

Doniczka do storczyka

Istotnym elementem w uprawie storczyków jest dobór odpowiedniej doniczki. Falenopsis obrastając drzewa ma dostęp do światła nie tylko na swoich kwiatach, ale także na korzeniach. Dlatego też uprawiając te rośliny w naszych domach, powinniśmy zapewnić im możliwie podobne warunki. Kwiaty te zazwyczaj sprzedawane są już w przezroczystych plastikowych doniczkach. Wybierając pojemnik do uprawy w domu, musimy pamiętać, aby był w stanie przepuszczać odpowiednią ilość światła. 

Przezroczysta doniczka pozwala także kontrolować stan korzeni, które mogą „informować” o istotnych zmianach lub potrzebach rośliny. Kiedy stają się białe – to znak, że należy je podlać. Pozostając zielone – sygnalizują, że mają jeszcze dostateczną ilość wody. Jeżeli twój storczyk zaatakowałaby choroba, również możesz zauważyć to, obserwując korzenie. Doniczka powinna mieć także odpowiednią ilość dziurek w podstawie.

Przesadzanie krok po kroku

  1. Przed rozpoczęciem dobrze jest namoczyć korzenie storczyka w wodzie – dzięki temu staną się bardziej elastyczne i ograniczymy tym samym ryzyko uszkodzenia.
  2. Roślinę należy delikatnie wyjąć z doniczki, ściskając nieco jej boki, aby korzenie mogły łatwo oddzielić się od jej ścian. Jeżeli storczyk obrósł doniczkę zbyt mocno, trzeba będzie ostrożnie ją rozciąć.
  3. Następnie dokładnie usuwamy stare podłoże spomiędzy korzeni. Odcinamy wszystkie uschnięte, zgniłe lub gąbczaste korzenie. Miejsca po odcięciu możemy zabezpieczyć węglem drzewnym, aby ochronić roślinę przed wnikaniem patogenów.
  4. Na dnie nowej doniczki możemy usypać warstwę drenującą, używając keramzytu bądź żwiru. W ten sposób zapobiegniemy gniciu w razie nadmiaru wody. Wkładając roślinę należy uważać na korzenie – układamy je, ostrożnie skręcając. Po włożeniu storczyka wsypujemy nowe podłoże. Pamiętajmy, aby nie ugniatać korzeni! Doniczką można lekko potrząsnąć, aby kawałki podłoża wypełniły puste miejsca.

Pielęgnacja storczyka po przesadzeniu

Jeżeli podczas przesadzania storczyka usunęliśmy wiele korzeni, dobrze będzie zaczekać z podlewaniem do momentu, aż roślina zadomowi się nieco w nowym podłożu. Wówczas najlepiej podlać storczyka dopiero po upływie tygodnia, a nawozić po mniej więcej dwóch-trzech tygodniach od przesadzenia.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*