Czego nie może jeść pies?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czego nie może jeść pies?

Zwierzęta mają inny żołądek niż ludzie. To, co smakuje i jest zdrowe dla opiekuna, wcale nie musi takie być dla pupila. Niektóre produkty są zwyczajnie szkodliwe dla psów. Poniżej wymieniono produkty, których nie powinny spożywać zwierzęta. Jedne z nich powodują zatrucie, a inne mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

Cebula i czosnek

Warzywa zawierają dwusiarczek propylu i tiosiarczany. Te substancje niszczą u zwierząt czerwone krwinki. Ugotowany czosnek i cebula są dla psów tak samo niebezpieczne, jak surowe. Spożycie niewielkiej ilości cebuli przez zwierzę (ok. 0,5% całej masy psa) może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. W najlepszym wypadku wywoła zatrucie pokarmowe i wymioty. Z kolei nadmierne spożycie czosnku może doprowadzić do anemii i krwistej biegunki. 

Czekolada i kakao

W tym przypadku nie sama czekolada jest szkodliwa, ale produkty, które zawierają jej śladowe ilości, czyli cukierki, ciastka lub zwykłe kakao. Substancją toksyczną dla zwierząt jest teobromina. Dla psów niebezpieczna jest każda, nawet niewielka ilość czekolady. Co więcej, teobromina bardzo wolno wydalana jest z organizmu. Największe jej ilości znajdują się w gorzkiej czekoladzie i ciemnym kakao. Objawy zatrucia mogą pojawić się już godzinę po nadmiernym spożyciu czekolady. Do typowych objawów należą zaburzenia oddychania, biegunka, krwawe wymioty, drgawki i drżenia mięśni. Po spożyciu bardzo dużej ilości czekolady śmierć psa może nastąpić do 6 godzin po zjedzeniu słodyczy. 

Drożdże i ciasta drożdżowe

Ciasto drożdżowe, szczególnie surowe, może stanowić zagrożenie dla życia zwierząt. W tym przypadku za zatrucie odpowiada etanol, który powstaje podczas fermentacji drożdży. Co więcej, ciasto drożdżowe może zwiększyć swoją objętość w żołądku psa, co prowadzi do jego rozszerzenia i bolesnego skrętu. Objawami zatrucia są niedotlenienie, trudności z oddychaniem, bradykardia, a w konsekwencji śpiączka lub śmierć zwierzęcia. W niektórych przypadkach może dojść do ślepoty. 

Alkohol

Powszechnie wiadomo, że piwa, wina, a tym bardziej wódki pupilom się nie podaje. Czasami jednak może dojść do sytuacji, gdy pies naje się fermentującej karmy lub spije resztki po przyjęciu. Należy pamiętać, że w ciele zwierząt alkohol się nie gromadzi. Jest wydalany na zewnątrz niemalże od razu po spożyciu. Zatrucie można rozpoznać po oddechu psa – jest mocno wyczuwalny. Najcięższą konsekwencją zatrucia jest porażenie ośrodka oddychania, a w konsekwencji śmierć pupila. 

Surowe ziemniaki

Psy nie mogą jeść kiełkujących ziemniaków ani ich obierek. Te warzywa zawierają w swoim składzie solaninę, która podrażnia przewód pokarmowy zwierząt, wywołując zapalenie błony śluzowej. Należy pamiętać, że ugotowane ziemniaki nie są toksyczne dla zwierząt. Stanowią element zbilansowanej diety. Główne objawy zatrucia psa surowymi ziemniakami to ślinotok, wymioty oraz biegunka. 

Winogrona i rodzynki

Zjedzenie 6-12 rodzynek lub winogron może wywołać zatrucie u psa. Naukowcy wciąż nie ustalili, jaka substancja działa drażniąco na zwierzęta. Głównymi objawami zatrucia są ospałość, biegunka, czasem wymioty. W ciężkich przypadkach dochodzi do niewydolności nerek. Objawy zatrucia mogą pojawić się dopiero po 24 godzinach od spożycia, czasami nawet po kilku dniach. 

Awokado

Owoc stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Jest też pożądanym kąskiem dla naszego pupila, ponieważ zawiera dużą ilość olejów. Nie dajmy się jednak zwieść. Uważajmy, aby pies nie zjadł nawet najmniejszego kawałka awokado z supermarketu. W naturalnych warunkach owoc nie jest szkodliwy dla zwierząt, ale inaczej wygląda uprawa awokado na szeroką skalę. Do ich wyhodowania wykorzystuje się persin, który jest szczególnie niebezpieczny dla psów. Znajduje się na owocach i jego liściach. Jest bardzo trudny do zmycia. Najczęstszymi objawami zatrucia są silna biegunka i wymioty. Rzadziej występuje senność, ospałość, apatia czy brak apetytu. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*