Tenis kojarzy się z ekskluzywnością. Wejście do jego środowiska może wydawać się stosunkowo trudne. Podpowiadamy, co należy wiedzieć przed rozpoczęciem swojej przygody z tym sportem.

Dobierz odpowiednią rakietę

Źle dobrany sprzęt może łatwo zniechęcić nowego zawodnika. Odwiedź kilka sklepów i postaraj się, by przed zakupem przetestować kilka rakiet tenisowych. Na początek sięgnij po lekki model. Taka rakieta będzie łatwiejsza w manewrowaniu, a ponadto pozwoli Ci uniknąć urazów nadgarstka. Dla początkujących poleca się wybierać spośród zakresu 260–300 g. 

Zwróć też uwagę na naprężenie strun. Na start najlepiej jest sięgnąć po model o niskiej sztywności. Będzie on wymagać od Ciebie mniejszego nakładu siły przy odbijaniu, gdyż miękkie struny oddają więcej mocy. Zauważ też, że duża główka rakiety ułatwi Ci uderzanie piłki. Im większa jest centralna część siatki, określana jako „sweet spot”, tym prostsze jest precyzyjne uderzanie i nadawanie większej rotacji. Przyjmuje się, że najlepiej zaczyna się swoją przygodę z modelami o wielkości 93–95 cali. Przed zakupem sprawdź też, jaka rękojeść jest dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Zwróć uwagę na obuwie

Tenis jest sportem, w którym dużą rolę odgrywa umiejętność szybkiego wykonywania zrywów. Ważne jest tym samym, by mieć w swoim wyposażeniu właściwe obuwie. Jako początkujący zawodnik musisz uważać na kontuzje stawów, które często wynikają ze źle dobranych butów.

Jeśli będziesz grać na korcie ziemnym, wybierz obuwie z podeszwą typu clay. Ich bieżnik jest ułożony w jodełkę, która zapewni Ci świetną przyczepność. Przy wybieraniu weź też pod uwagę system amortyzacji. Sprawdź, czy najlepiej czujesz się w butach z piankową czy żelową podeszwą.

Nie zapomnij, aby sięgnąć po obuwie z dobrym systemem wentylacji. Odprowadzanie wilgoci jest utrudnione w szczelnie zabudowanych butach, co może powodować szybki dyskomfort już po kilku minutach grania. Wybierz tym samym obuwie z przewiewną, ale wytrzymałą siateczką.

Czy warto jest poprosić kogoś o pomoc?

Jeśli będzie to Twoje pierwsze zetknięcie z tenisem, najlepiej poproś o pomoc jakiegoś zaawansowanego gracza lub trenera. W internecie można znaleźć wiele instruktażowych filmów, jednak początkowe treningi dobrze jest odbyć pod okiem profesjonalisty. Skoryguje on ewentualne błędy, w tym takie, które trudno jest zauważyć, będąc nowicjuszem. Weź pod uwagę, że oduczenie się złych nawyków nie jest łatwym zadaniem. Jeśli przyzwyczaisz się do niepoprawnej techniki, zahamujesz swój rozwój, a gra nie będzie sprawiać Ci tak dużej satysfakcji. Treningi z profesjonalnym trenerem zwykle nie są tanie, ale warto jest zainwestować w nie przynajmniej na początku swojej przygody z tenisem.

Ustal plan treningowy

Tenis wymaga pracy wielu partii mięśni. Mecze trwają nawet kilka godzin, a każdy kolejny set będzie prawdziwym testem Twojej wytrzymałości. Oprócz ćwiczeń na korcie, dobrze jest więc ustalić właściwą dietę oraz plan treningowy na siłowni. Kondycja, zwinność, a także siła rąk i nóg są najważniejszymi elementami, nad którymi musisz pracować.

Ustalenie konkretnego układu ćwiczeń jest zależne wyłącznie od Ciebie. Musisz przy tym uważać, by nie przeciążyć organizmu, ale jednocześnie ustrzec się przed zbyt długimi przerwami. Weź po uwagę, że ważne jest wprowadzenie do swojego planu ćwiczeń cardio. Może to być bieganie, pływanie lub jazda na rowerze.

Zdj. główne: Darko Nesic/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *