7 sprytnych gier, które stymulują mózg

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
7 sprytnych gier, które stymulują mózg

Od łamigłówek sudoku i krzyżówek po specjalistyczne aplikacje stymulujące mózg – istnieje wiele ciekawych rozwiązań. Sprawdź, jak poprawić funkcje poznawcze i zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera. 

Pamiętaj, że regularny trening wpłynie pozytywnie na pamięć, czas reakcji i umiejętności logiczne. Jeśli chcesz poćwiczyć mózg i dobrze się przy tym bawić, wypróbuj poniższe gry i ćwiczenia!

Ciekawe aplikacje na telefon

Lumosity możesz ściągnąć za darmo w App Store i w Google Play. Oferuje stale powiększający się zestaw gier poprawiających funkcje poznawcze. Został zaprojektowany po to, by doskonalić pamięć roboczą i codziennie stymulować mózg. Uczy użytkowników koncentrować się na konkretnych zadaniach. Lumosity to jedna z najpopularniejszych aplikacji do treningu mózgu. Używa jej ponad 60 milionów ludzi na całym świecie.

Dakim określany jest często jako “program fitness dla mózgu”. Proponuje użytkownikom zestaw gier i łamigłówek, które pobudzają mózg do pracy. Zapewnia dostęp do ponad 100 ćwiczeń mających na celu poprawę uwagi i koncentracji. W ten sposób zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.

Elevate możesz ściągnąć za darmo zarówno na Androida, jak i iOS. Koncentruje się na czytaniu, pisaniu, mówienia i matematyce. Umożliwia skupienie na dowolnych obszarach. Podobnie jak w przypadku większości gier umysłowych pozwala śledzić postępy. Dzięki temu w każdej chwili możesz zobaczyć, w jakim stopniu poprawiłeś swoje umiejętności.

>> Zobacz: Najlepsze pomysły na gry ze znajomymi

Sudoku

To gra polegająca na rozmieszczaniu liczb, która angażuje pamięć krótkotrwałą. Aby ukończyć wspomnianą łamigłówkę, musisz myśleć do przodu. Jeżeli w danym polu wpiszesz 6, zastanów się, gdzie pasuje 8 lub 4. W sudoku możesz grać online, w aplikacji lub na papierze. Poszukaj go w gazecie, książeczce z łamigłówkami lub pobierz go za darmo na smartfona albo tablet. Oferuje różne stopnie trudności, dzięki czemu unikniesz frustracji i zniechęcenia.

Sudoku polega na wypełnianiu siatki 9 × 9 cyframi. Każda siatka zawiera kilka wstępnie wpisanych numerów. Rozwiązujesz poziom przez wypełnianie pustych komórek cyframi (od 0 do 9). Pamiętaj, by wypełnić każdy wiersz i kolumnę, unikając powtórzeń. Gra wymaga logicznego myślenia i przechowywania informacji w umyśle w krótkich odstępach czasu (pamięć robocza). 

Mahjong

Mahjong może leczyć lub spowalniać skutki demencji. Aby odnieść sukces, gracze muszą wykazać skupienie przez całą rozgrywkę. Proponowana gra poprawia pamięć i wyostrza umysł. Zachęca do podejmowania szybszych decyzji i lepszej obserwacji. Skłania również do przewidywania kilku scenariuszy i uczy cierpliwości.

Braingle

Szukasz gier, które stymulują mózg? W takim razie zajrzyj na stronę Braingle. Proponuje ponad 15 000 łamigłówek, gier i zagadek. Skupia wokół siebie aktywną społeczność. Możesz nawet tworzyć własne puzzle, aby zapewnić mózgowi świetny trening. Na stronie znajdziesz też iluzje optyczne, quizy i zagadki polegające na łamaniu kodów oraz szyfrów.

Brydż

Najlepsze gry karciane to takie, które wymagają zapamiętywania, strategii i uwagi. Brydż jest jedną z takich gier. Uczy logiki, szybkiego myślenia, cierpliwości, koncentracji i umiejętności współpracy. W grze biorą udział przynajmniej 4 osoby.

Puzzle

Puzzle są fantastycznym narzędziem do angażowania pamięci krótkotrwałej, ponieważ mózg musi sortować serie kolorów i kształtów, aby stworzyć wizualny obraz. Im więcej elementów, tym ciężej musisz pracować. Jeśli jednak ułożysz skomplikowany obrazek, poczujesz ogromną satysfakcję. Jak wykazały badania, znalezienie odpowiedniego elementu wytwarza dopaminę, która wspiera koncentrację. Jeśli krajobrazy i egzotyczne zwierzęta już Ci się znudziły, wypróbuj mniejszą układankę, aby patrzeć tylko na pustą stronę. W tym przypadku zwracasz uwagę tylko na kształty. Układanie puzzli angażuje obie półkule mózgu: prawą, czyli kreatywną, i lewą, odpowiadającą za logiczne myślenie.

Krzyżówki

Krzyżówki opóźniają utratę pamięci i zmniejszają ryzyko demencji. Dodatkowo poprawiają pamięć, funkcje poznawcze i ogólną siłę mózgu. Poszerzają również Twój zakres słownictwa. Pamiętaj, by regularnie stawiać sobie nowe wyzwania. Możesz mierzyć czas rozwiązywania krzyżówki i systematycznie zwiększać jej rozmiar i/lub trudność. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*