Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Konkretne wskazówki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Konkretne wskazówki

Wiele wspaniałych chwil chcemy zatrzymać na dłużej w pamięci. Coraz więcej takich momentów możemy uchwycić dzięki aparatom w telefonie, które są zawsze pod ręką. Jak robić zdjęcia telefonem, aby ich jakość była jak najlepsza?

Rola parametrów technicznych

Zdjęcia otaczają nas zewsząd. Spora w tym zasługa mediów społecznościowych, które stworzyły modę na publikowanie fotografii pokazujących niemal każdą sferę życia. Najłatwiej uzyskać tego typu lifestylowe ujęcia, korzystając z podręcznego aparatu znajdującego się w telefonie. Aby nadawały się one do wywołania lub publikacji w Internecie, muszą mieć jednak odpowiednią jakość, a to już w pełni zależy od możliwości sprzętu, jakim dysponujemy. 

Telefon z aparatem do robienia zdjęć

Na rynku telefonów komórkowych znajdziemy kilka wartych uwagi modeli, które umożliwią nam wykonanie perfekcyjnych zdjęć nieodbiegających pod względem technicznym od tych robionych profesjonalną lustrzanką. Najciekawsze urządzenia mają wbudowane 2, a nawet 4 aparaty mające matryce o rozdzielczości nawet 50 MP. Ponadto są wyposażone w optyczną stabilizację obrazu i wiele innych udogodnień wpływających na końcowy efekt fotografowania. Pamiętajmy, że liczba pikseli, którą chwalą się producenci, to nie wszystko, jeśli zależy nam na dobrych zdjęciach telefonem. Pod uwagę należy wziąć zdecydowanie więcej czynników, a wśród nich przesłonę i jej parametr przepuszczalności światła czy obecność systemu HDR (umożliwia stworzenie w jednym momencie kilku ujęć o różnych parametrach, co umożliwia wybór najlepszego z nich).

Światło kluczem do sukcesu zdjęć robionych telefonem

Najnowsze smartfony korzystają z technologii, które umożliwiają im wykonanie pięknych fotografii w różnych sytuacjach. Jednak w dalszym ciągu zdecydowana większość z nich nie radzi sobie w warunkach ograniczonego oświetlenia. Jeśli więc planujemy fotografowanie po zmierzchu wówczas lepiej zabrać ze sobą profesjonalny sprzęt lub poznać tajniki fotografowania smartfonem po zmroku. 

Tryb nocny

Najprostszym sposobem na poprawę jakości zdjęć wykonanych przy ograniczonym oświetleniu jest skorzystanie z dostępnego w większości urządzeń automatycznego trybu nocnego. Dzięki niemu uzyskamy ujęcia jaśniejsze i ostrzejsze, a to wszystko dzięki jednemu kliknięciu. Niestety, nie rozwiąże to wszystkich problemów; zdjęcia wykonane telefonem w tym trybie są nieco mniej szczegółowe, niż gdy dokonamy ustawień ręcznie. 

Tryb PRO

Kolejnym sposobem na uzyskanie pięknych ujęć przy słabym świetle jest skorzystanie z dostępnego w niektórych modelach trybu Pro. Jego podstawową zaletą jest możliwość kontrolowania czułości ISO oraz ręcznego ustawienia balansu bieli i innych parametrów wpływających na ostrość i jakość ujęcia.

Praktyczne wskazówki, jak robić zdjęcia telefonem

Korzystanie z aparatu w telefonie jest dziecinnie proste. Wystarczy nacisnąć ikonkę aparatu i już. Jeśli jednak chcemy uzyskać naprawdę dobre fotografie, które mogą później trafić do albumu lub posłużyć do wykonania obrazu na płótnie, warto poznać kilka sprawdzonych tricków, które ułatwią nam to zadanie.

Podstawowe wskazówki

  • Porzuć tryb automatyczny – wiadomo, że wykonywanie zdjęć z użyciem ustawień automatycznych jest najprostsze i najszybsze, jednak często nie daje to zadowalających efektów; skorzystanie z zaawansowanych trybów fotografowania pozwala znacząco poprawić jakość uzyskiwanych ujęć i nie wymaga ręcznego wprowadzania żadnych zmian – po prostu korzystamy z jednej ze skonfigurowanych opcji fotografowania.
  • Zmień oprogramowanie telefonu – często podstawowym problemem nie są braki techniczne telefonu, ale nieodpowiednie oprogramowanie, które ogranicza możliwości naszego sprzętu. Warto wtedy spróbować zmienić je na jedną z dostępnych opcji, np. Google Camera. Aplikacja pozwala zdecydowanie poprawić jakość wykonywanych zdjęć (nawet w gorszych warunkach oświetleniowych), ich szczegółowość oraz poziom nasycenia kolorów. 
  • Skorzystaj z trybu manualnego – wydaje się to najtrudniejsza opcja, ale też daje zdecydowanie najlepsze wyniki; aby właściwie z niej skorzystać, konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi pojęciami z zakresu fotografii, tak aby orientować się jakie ustawienia należy zmienić, żeby uzyskać optymalny efekt. Tryb manualny pozwala nam na szeroką regulację ustawień takich jak: poziom czułości ISO, balans bieli, poziom ekspozycji EV czy poziom ostrości. 
Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*